hidrosefali.gen.tr https://www.hidrosefali.gen.tr Hidrosefali, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, hidrosefali.gen.tr Wed, 05 Jul 2017 00:00:00 +0000 Sun, 15 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Hamilelikte Hidrosefali https://www.hidrosefali.gen.tr/hamilelikte-hidrosefali.html Thu, 29 Nov 2018 14:23:32 +0000 Hamilelikte hidrosefali, halk arasında anne karnındaki bebeğin beyninde su toplanması rahatsızlığı olarak bilinir. Beyin omurilik sıvısı sürekli yapılıp geri emilen, beynin beslenmesine ve atıkların taşınmasına yardımcı Hamilelikte hidrosefali, halk arasında anne karnındaki bebeğin beyninde su toplanması rahatsızlığı olarak bilinir. Beyin omurilik sıvısı sürekli yapılıp geri emilen, beynin beslenmesine ve atıkların taşınmasına yardımcı olan, beyne gelen zararlı darbelerin zarar veren etkilerini en aza indirgemeye çalışan bir sıvıdır. 
Beyin omurilik sıvısının (BOS), beyin kanalları ve omur ilikte rahatça dolaşması gerekirken, sıvının geçtiği kanal veya deliklerin tıkanması sonucu sıvı akışı sınırlanınca beyinde su toplanmaya başlar,artan sıvı miktarı kafa içindeki basıncı yükselterek beyne zarar vermeye başlar,  bebeğin başı büyür ve beyin dokusu sıkışır.

Hamilelikte Hidrosefalinin Teşhis ve Tedavisi

Hamilelikte hidrosefalinin kesin teşhisi genellikle gebeliğin 19. haftasında yapılan ultrason tetkikleri sonucu teşhis edilmektedir. Tanıya MR destek olur. Bu hastalığın ilaçla tedavisi mümkün değildir. Hidrosefali ancak,beyin ve sinir cerrahisi uzmanları yani Nöroşirürji uzmanları tarafından tam teşekküllü sağlık birimlerinde cerrahi müdahalelerle yapılabilir. Hamilelikte hidrosefali tanısı konulmuş bebekler için en sıklıkla uygulanan tedavi şekli doğumun mümkün olduğunca öne alınması ve erken dönemde doğumu sağlanan bebeğin yine erken dönemde ameliyat edilmesidir.

Günümüzde hamilelikte hidrosefali problemi bebek daha anne karnında iken tedavi edilebilen bir durumdur. İki şekilde yapılan tedavide birinci yöntem; bebeğin beyninin su toplayan bölgesine batırılan bir enjektörle sıvının basınç yapan miktarının alınmasıdır.Bu işlem ultrason eşliğinde ve uzman doktorlar tarafından yapılır.

Hamilelikte hidrosefali tedavisinin ikinci yönteminde ise anne karnındaki bebeğin beyninin su toplayan bölgesine özel bir plastik tüp yerleştirilir ve fazla sıvının o bölgeden sürekli olarak akıtılması sağlanır.

Hamilelikte Hidrosefalinin Nedenleri
 • Anne karnındaki bebeğin enfeksiyon geçirmesi
 • X ile alakalı kalıtım
 • Genetik anormallikler
 • Tümörler
 • Kanamalar
 • Özel sendromların oluşması
]]>
Yetişkinlerde Hidrosefali https://www.hidrosefali.gen.tr/yetiskinlerde-hidrosefali.html Thu, 29 Nov 2018 15:44:31 +0000 Yetişkinlerde Hidrosefali, Hidrosefali kelime anlamı olarak Hidro= su seali= baş kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu rahatsızlık beyinde aşırı derecede su birikmesi ile meydana gelir. Be Yetişkinlerde Hidrosefali, Hidrosefali kelime anlamı olarak Hidro= su seali= baş kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu rahatsızlık beyinde aşırı derecede su birikmesi ile meydana gelir. Beyinde biriken bu su omurilik sıvısıdır. Beynin bazı bölümlerinde bulunan bu sıvının miktarının artması ile kafa içindeki basınç yükselir ve bunun sonucunda da beyin zarar görür. Beyinde omurilik sıvısı her gün yapılır ve de geri emilir. Omurilik sıvısı omuriliği ve beyni korumak için onları sarar ve dışarıdan gelecek olan darbelerin zararlı etkilerini azaltır, beynin beslenmesine, atıklarının taşınmasına yardımcı olur ve beyin ile omurilik arasındaki basınç değişikliklerini düzenler. Hidrosefali her yaşta görülen bir rahatsızlıktır fakat en fazla çocuklarda ve yaşlılarda meydana gelir. Yapılan araştırmalara göre 500 çocuktan bir tanesinde Hidrosefali rahatsızlığının görüldüğü tespit edilmiştir. Bu rahatsızlığa yakalanan çocukların çoğuna doğum öncesinde doğumda ve bebeklikte tanı koyulur.

Yetişkinlerde Hidrosefali Bulguları

Ciddi derecede baş ağrısı, uyumada ve uyanma da zorluk çekilmesi, idrar kaçırma, görmede bozukluk, demans ve denge bozuklukları iletişim kurmada güçlük bulgular arasındadır. Hidrosefali tanısı koyulmadan önce doktor hastaya gerekli soruları sorarak muayene eder. Daha sonra beyin tomografisi ya da beyin ultrasonu isteyerek bunların sonucuna göre Hidrosefali tanısını koyar. 

Yetişkinlerde Hidrosefali Nedenleri

Yetişkin kişilerde oluşma sebebi, beyin omurilik sıvısının emilmesinin azalması sonucunda beyin odacıklarının genişlemesi ile meydana gelir

Yetişkinlerde Hidrosefali Tedavisi

Hidrosefali rahatsızlığının maalesef ilaçlarla tedavisi mümkün değildir. Beyin ve sinir cerrahları yapacaklarının cerrahi müdahaleler sonucunda rahatsızlık düzeltilebilir. Hastaya uygulanacak cerrahi müdahale hidrosefalinin altında yatan sebebe göre değişir. Birçok hastalığın beyin içindeki dolaşımını eski haline getirilmesi oldukça zordur. Bu yüzden bu dolaşımı eski hale getirmek için bu sıvının beyinden vücut boşluğunu akması sağlanmalıdır. Bu aktarım şant adı verilen uzun ince silikon bir boru kullanılır. Ve kontrollü çalışması için kafa derisinin hemen altına pompa denen bir parçası bulunur. Bunun sayesinde kafa içinde fazla bir şekilde bulunan beyin sıvısı ve omurilik sıvısı vücudun herhangi bir yerinde pompalanır. Genel anestezi ameliyatı yapılır. Şant kafatasının içine bir delik açılarak beynin omurilik sıvısının bulunduğu odaya yerleştirilir. Daha sonra diğer ucu daha kalp ve karın boşluğu içine yerleştirilir. Ameliyattan sonra hastaların enfeksiyon kapmaması için antibiyotik tedavisi uygulanır. Ameliyattan sonra çeşitli komplikasyonların oluşmaması için kişilerin sık sık muayeneye gitmesi gerekir. Ateş, baş ağrısı, karın ağrısı, havale geçirme, kusma, huzursuzluk, ameliyat yerinde kızarıklık, hassasiyet ve ameliyat öncesi şikayetlerin tekrarlanması durumunda muhakkak doktora başvurulması gerekir.
]]>
Hidrosefali Hemşirelik Bakımı https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-hemsirelik-bakimi.html Fri, 30 Nov 2018 12:39:24 +0000 Hidrosefali hemşirelik bakımı, Hidrosefali beyin omurilik sıvısının aşırı derecede salgılanması ve geriye emiliminin söz konusu olmadığı kafa içinde basınç oluşturan bir rahatsızlıktır. Beyin omurilik sıvısı akışı Hidrosefali hemşirelik bakımı, Hidrosefali beyin omurilik sıvısının aşırı derecede salgılanması ve geriye emiliminin söz konusu olmadığı kafa içinde basınç oluşturan bir rahatsızlıktır. Beyin omurilik sıvısı akışını sağlayan damarlarda tıkanma ve beyin omurilik sıvısının fazla salınımı gibi nedenlerden meydana gelir. En büyük belirtileri baş bölgesinin büyümesi, kusma, bulantı, gözlerin aşağı doğru bakmasıdır. Bu tip hastaların bakımında bir hemşirenin kontrollü şarttır.

Hidrosefali hemşirelik bakımı

Hemşirelerin bakımdaki görevleri ve dikkat etmesi gereken hususlar şu şekildedir;
 • Hastada görülen mide bulantısı ve kusmanın değerlendirilmesi
 • Hastanın bilincinin açık olup olmadığı
 • Solunum şekli ve soluk hızının kontrol edilmesi
 • Baş bölgesinin günlük ölçümü
 • Günlük göz bakım kontrollerinin yapılması
 • Gözlerde batan güneş oluşumunun gözlemlenmesi
 • Işık refleksi ile hastaların gözlerinin her gün kontrol edilmesi
 • Hastaya takılmış olan şantın çalışıp çalışmadığını kontrol edilmesi
 • Ayrıca şant bölgesinde oluşabilecek bir enfeksiyonun olup olmadığının gözlemlenmesi
 • Kişilerde oluşan fiziksel değişiklik yüzünden psikolojik destek verilmesi
 • Hastalarına sık sık ve düzgün bir şekilde beslenmesi
 • Konfüzyon durumunun kontrol edilmesi
 • Kişiye uygun pozisyon verilmesi
 • Baş bölümünün yaklaşık 30 derece de kalacak şeklide yüksekliğinin sağlanması
 • Hastaların ağrı durumlarının günlük olarak tutulması ve bunun derecelendirilmesi
 • Hastaların herhangi bir durumda ıkınmaya maruz kalmamasının engellenmeye çalışılması. Çünkü bu durum kafa içindeki görülen basıncı yükselebilir.
 • Hasta yakınlarına Hidrosefali bakımı hakkında bilgi ve eğitim verilmesi gerekir.
]]>
Yaşlılarda Hidrosefali https://www.hidrosefali.gen.tr/yaslilarda-hidrosefali.html Sat, 01 Dec 2018 11:44:37 +0000 Yaşlılarda Hidrosefali, normal basınçlı hidrosefali olarak da adlandırılan bir ileri yaş hastalığıdır. Hidrosefali beyinde anormal beyin omurilik sıvısının birikmesi olarak ifade edilebilir.Yaşlılarda hidrosefali olar Yaşlılarda Hidrosefali, normal basınçlı hidrosefali olarak da adlandırılan bir ileri yaş hastalığıdır. Hidrosefali beyinde anormal beyin omurilik sıvısının birikmesi olarak ifade edilebilir.Yaşlılarda hidrosefali olarak adlandırılan durum, beyindeki ventrikulların genişlemesine sebep olan kafa içi basıncının çok fazla olmadığı, normal basınçlı olarak ifade edilen hidrosefali durumudur. Beyin ve omurilik etrafında dolaşarak beyne fiziksel destek olmak, atık maddeleri dışarı atmak ve santral sinir sisteminde önemli maddeleri dağıtmakla görevli olan beyin omurilik sıvısının, sağlıklı, yetişkin bir insandaki günlük üretimi yaklaşık olarak 500 cc dir. Bu sıvı her gün rutin olarak üretilir ve emilir. Ancak beyin omurilik sıvısının akım yolunda veya emiliminde her hangi bir tıkanma olması durumunda sıvı birikmeye başlar, kafa içindeki basınç artar ve böylece hidrosefali ortaya çıkar.

Yaşlılarda Hidrosefali Belirtileri Nelerdir
 • Denge sorunu yaşanması, yürümede yaşanan sıkıntılar ve yürüme bozukluğu en sık gözlenen belirtilerdir. İlerleyen durumlarda ayakta duramama ve yürüyememe tablosu da görülebilir.Kısa basamaklı yavaş adımlar atıldığından merdiven çıkmakta zorlanır, kendi etraflarında dönmede sıkıntılar yaşar ve sık sık düşme tehlikesi ile karşılaşırlar.Hareket bozukluğu ve denge sorunu yaşlılarda hidrosefalinin ilk gözlenen ve en sık karşılaşılan belirtisidir.
 • Yaşlılarda hidrosefalinin diğer bir belirtisi hafif düzeyde başlayıp ilerleyen demans yani bunamadır. Günlük yapılan aktiviteleri dahi yerine getirmekte zorlanan hastalarda isteksizlik ve ilgisizlik de vardır. Yakın yaşanan geçmişe yönelik unutkanlıklar yaşanır. Bu isteksiz tavırlar ve unutkanlık, hafızadaki bozukluklar genellikle yaşlılığın normal süreci olarak algılanır, hastadaki bu değişim çevresi tarafından ciddiye alınmaz ve hasta da durumunun farkında olmaz genellikle ve hatta bu sorunlar kendisine ifade edildiğinde inkar eder.
 • Bir diğer yaşlılarda hidrosefalinin belirtisi mesane kontrolünün sağlanamaması durumudur. İlk zamanlarda sık sık tuvalete gitme şeklinde kendini gösterse de ilerleyen safhalarda mesane kontrolü tamamen bozulur. Bazı hastalarda nadiren dışkı kaçırma olabileceği gibi bazı hastalarda da mesane problemi hiç yaşanmayabilir.
Yaşlılarda Hidrosefali Tedavisi

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan tedavi şekli Santlama İşlemidir. Santlama işleminde cerrahi müdahale ile beyin omurilik sıvısının emiliminin sağlanabileceği ve vücudun başka kısımları ile birleştirilebileceği sant denilen sistem vücuda yerleştirilir. Sant sisteminin bütün parçaları cilt altında kalır, dışarıdan görmek mümkün değildir.
]]>
Hidrosefali Nedir https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-nedir.html Sat, 01 Dec 2018 20:42:30 +0000 Hidrosefali Nedir, latince kökenli Hidro ve Sefalus anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden meydana gelmiş, kafa suyu olarak adlandırılan bir terimdir. Tıbbı olarak beyinde fazladan sıvı birikimi ve bunun sonucunda oluşan kafad Hidrosefali Nedir, latince kökenli Hidro ve Sefalus anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden meydana gelmiş, kafa suyu olarak adlandırılan bir terimdir. Tıbbı olarak beyinde fazladan sıvı birikimi ve bunun sonucunda oluşan kafada ki şekil bozukluğuna Hidrosefali denir. Beyin ve omurilik arasında sürekli bir sıvı oluşumu ve akışı meydana gelmektedir. Bu sıvının başlıca görevleri, beynine besleyici maddeler taşıyarak beynin beslemesini  sağlamak ve oluşan atıkları almak, beyin ve omurilik arasında oluşan basınç farklılıklarını dengelemek ve son olarak ta beyini dışarıdan gelecek darbelere karşı bir hava yastığının yaptığı gibi beyini bu darbelere karşı korumaktır.

Hidrosefali hastalığı her yaş arılığın da görülebileceği gibi en fazla çocuklarda ( Hastaların büyük bir çoğunluğu ) ve yaşlılarda (60 yaş üstü ) görülür. Kronik bir hastalık olduğu için kontrol altına alınabilir ancak bütünüyle ortadan kaldırılamaz. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Hidrosefalinin nedenleri

Hidrosefali hastalığı doğuştan olduğu gibi sonradan da ortaya çıkabilen bir durumdur. Doğuştan çok nadirde olsa genetik bozukluklar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Başlıca diğer nedenleri;
 • Beyin omurilik sıvısının  tümör gibi sebeplerden dolayı fazla üretilmesi.
 • Beyin kanaması, kafa travmaları, beyin tümörleri vb. sebeplerden dolayı beyin omurilik sıvıların dolaşım sisteminde tıkanıklık oluşması.
 • Beyin omurilik sıvısının, beyin ile omurilik arasındaki basınç dengesizliğinden dolayı bu sıvının emilimin az olması.
 • Menenjit ve benzeri beyin hastalıkları
 • Beyin omurilik sıvısı dolaşım sistemini daraltan yada tıkayan içi sıvı dolu kistler.
Hidrosefali belirtileri

Bebeklerde hidrosefali belirtileri; Bebeklerde  en belirgin bulgusu kafanın normalden büyük olması, kafatası üzerindeki deride beyinde meydana gelen fazla basınçtan dolayı deri incelmesi ve damarların belirginleşmesi, kusma, gözlerin aşağı doğru bakması olarak sıralanabilir.

Çocuklukta Hidrosefali belirtileri; Çocuklarda başın anormal olarak büyümesi, dengesizlik, konsantrasyonda zorluk, diğer çocuklara nazaran geç yürüme ve geç konuşma, baş ağrısı, ateş, kusma ve kollar eller arasında koordinasyon bozuklukları gibi sıralanabilir.

Yetişkinlerde Hidrosefali belirtileri; Bozuk görme, dengede kalmada zorluk, eller ve kollar arası koordinasyon bozukluğu, uyanık kalmada zorluk, sürekli uyama hissi, bunama, baş ağrısı olarak sıralanabilir.

Yaşlılarda (60 yaş Üstü) Hidrosefali belirtileri; Baş ağrısı, idrak kaçırma, yürümede dengesizlik, sürüklenerek yürüme, koordinasyon bozukluğu gibi sıralanabilir.
 
Hidrosefali tedavisi

Hidrosefali hastalığının çıkış sebebi tıkanma ise bu tıkanıklığa neden olan durum ortadan kaldırılmak yada burada oluşan fazla sıvıyı vücudun başka bir yerine ŞANT denilen bir sitem ile beyin dışına iletmektir. Beyinde biriken fazla sıvının iletildiği yer, karın içindeki organları saran zarın ( Periton ) içidir. Beyin içine yerleştirilen ŞANT ömür boyu burada kalır ve düzenli olarak kontrolü sağlanmalıdır.
]]>
Hidrosefali Şant https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-sant.html Sun, 02 Dec 2018 15:40:48 +0000 Hidrosefali şant, hidrosefali bir beyinde su birikmesi hastalığıdır. Hidro yani su ve sefali yani baş kelimelerinin birleşiminden oluşan bir kelimedir. Beyinde biriken su beyin ve omurilik sıvısıdır. Bu sıvının kişi sağlığı Hidrosefali şant, hidrosefali bir beyinde su birikmesi hastalığıdır. Hidro yani su ve sefali yani baş kelimelerinin birleşiminden oluşan bir kelimedir. Beyinde biriken su beyin ve omurilik sıvısıdır. Bu sıvının kişi sağlığı üzerinde önemli temel görveleri vardır. Sıvının bir yerde toplanması ve beyin üzerinde yeterli şekilde görevlerini yapmaması sonucunda beyine ciddi zararlar vermektedir. Bu hastalığın ilaçlarla tedavisi mümkün değildir. Bunun için cerrahi operasyonlar gereklidir. Hidrosefali şant ise bu ameliyat için kullanılan ince bir borudur. Yani ameliyat şant adı verilen bu boru sayesinde mümkün olmaktadır. Bir yerde biriken sıvı için eski dolaşımı sağlamak mümkün olmaz. Bu yüzden bu borunun yardımıyla amleiyat sırasında sıvı başka bölgelere boşaltılmaya çalışılır. Hidrosefali hastalığı her yaşta görülebilir. Fakat anne karnında görülürse bebeğin doğumunu sonlandırmak gereklidir. Yasalara göre hastahane raporu ile doğum sonlandırılır. Sonradan görülen bu hastalık için çocuklar başta olmak üzere ciddi kafa büyümeleri söz konusudur. Hastalığın nedenleri yaşa göre farklılık göstermektedir.

Hidrosefali şant özelikleri 

İnce, uzun silikon yapıda bir borudur. Ucunda pompa olan şant borusu tek yönlü ve hızlı çalışmaktadır. Sıvı fazla olan bölgeden bu boru yoluyla alınır. Vücudun başka bir bölgesine boşaltılır. Bu sayede beyine giden basıncı önlemek amaçlanmış olur. Bu olayın sürekli olarak yapılması gerekir. Bu yüzden hidrosefali şantı cildin altına yerleştirilir. Bebekler için deri altında olan boruyu gözle farketmek mümkün olmaktadır. Çocuklar veya yetişkinlerde ise el ile yapılan muayenelerde farkedilmektedir. Şant ameliyat sırasında hastaya genel anestezi uygulanarak yerleştirilir. Hastanın kafatasına bir delik açılır ve şantın ucu sıvının bulunduğu odacığa takılır. Ardından cildin altından bir tünel açılarak borunun diğer ucunun kalp yada karın boşluğuna girmesi sağlanır. Enfeksiyon riskine karşılık hastaya bir süre antibiyotik tedavisi uygulanır. Hidrosefali şant gücünü bir pilden almaz. Bu yönüyle aktif olarak çalışabilir. Hasta bu şekilde kalan hayatını sürdürebilir. Ancak bir takım kurallara dikkat etmek gerekir. Doktor müdahelesi dışında şanta dokunmak yada bastırmak doğru olmaz. Borunun bozulmasına yada tıkanmasına neden olur. Zarar gören veya enfeksiyon kapan şant boruları değişim gerektirir.
]]>
Hidrosefali Ameliyatı Sonrası https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-ameliyati-sonrasi.html Mon, 03 Dec 2018 12:22:58 +0000 Hidrosefali ameliyat sonrası, hidrosefali kafatasının içinde olması gereken sıvının normal düzeyinin çok üstüne çıkmasıdır. Hidrosefali doğuştan olabileceği gibi edinsel olarak da gelişebilir. Hidrosefalinin herhangi bir i Hidrosefali ameliyat sonrası, hidrosefali kafatasının içinde olması gereken sıvının normal düzeyinin çok üstüne çıkmasıdır. Hidrosefali doğuştan olabileceği gibi edinsel olarak da gelişebilir. Hidrosefalinin herhangi bir ilaç ile tedavisi bulunmamaktadır. Takip edilen hidrosefali tehlike arz ederse cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Hidrosefali ameliyatı amacı baştaki fazla suyun azaltılmasıdır. Bunun için kafatasına içine şant denilen bir aparat takılır ve suyun direne edilmesi sağlanır. Hidrosefali ameliyat sonra bakımı çok önemlidir. Enfeksiyon oluşma riskine karşı önlemler alınması gerekir. Hidrosefali ameliyat sonrası hasta yaşam kalitesini artması beklenir. Eğer zeka kaybı ve göz kaybı ameliyat öncesi yaşanıyorsa hidrosefali ameliyat sonrası bir geri dönüşüm olmaz

Hidrosefali ameliyat sonrası dikkat edilecekler
 • Şantın takıldığı bölgede kızarıklık oluşursa hemen doktora başvurmalısınız.
 • Bulantı kusma yaşanıyorsa
 • Ateşi varsa 
 • Çift görme, baş ağrısına gibi şikayetler varsa doktorunuza başvurmalısınız. 
 •  Hidrosefali  ameliyat sonrası üç ayda bir kontrole gitmek gerekmektedir.
 • Şantın enfeksiyon riski taşıdığını unutmamalıyız. Bu yüzden bu bölgeye dokunurken dikkatli olmalıyız.
 • Doktorunuzun şant bakımı için önerdiklerini mutlaka yerine getirmeliyiz.
 • Şantın çalışıp çalışmaması açısından takip edilmesi gerekir. Eğer bebek ise baş çevresine dikkat edilmeli yada yetişkinse ameliyat öncesi şikayetlerin olup olmadığına dikkat edilmelidir.
]]>
Hidrosefali https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali.html Mon, 03 Dec 2018 22:19:10 +0000 Hidrosefali, Beyinde bulunan omurilik sıvısının tıp dilinde ki karşılığı hidrosefali'dir. Açılımı olarak baş ve su anlamına gelir. Hidrosefali yani omurilik sıvısı düzenli olarak beyinde dolaşır. Düzenli olarak edilen bu Hidrosefali, Beyinde bulunan omurilik sıvısının tıp dilinde ki karşılığı hidrosefali'dir. Açılımı olarak baş ve su anlamına gelir. Hidrosefali yani omurilik sıvısı düzenli olarak beyinde dolaşır. Düzenli olarak edilen bu sıvı beyinde bir denge görevi üstlenir. Bazı durumlarda bu sıvı miktarı artar ve basıncın yükselmesine neden olur. Basıncın yükselmesi maalesef Beyinde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Buna hidrosefali hastalığı denir. Her yaşta görülmekle birlikte çocuklarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. 

Hidrosefali sıvısının görevi nedir 
 • Beynin gün içerisinde yeterli miktarda sıvı almasına ve beslenmesine yardımcı olur. 
 • Alınması muhtemel darbe ve zararlara karşı beyini koruyarak oluşabilecek etkileri en aza indirmekle görevlidir. 
 • Beyinde oluşan atıklar hidrosefali ile atılımı sağlanır. 
 • Beyinde oluşan basınç inişlerini ve çıkışlarını hidrosefali ismi verilen sıvı dengeler. 
Hidrosefali hastalığının görülme sıklığı ve nedenleri, 
 • Doğumsal, Anne karnında ve doğum esnasında oluşabilmektedir. Bu beyine giden damarların tıkanması sonucunda ortaya çıkar ve sıvının birikmesi ne neden olur. 
 • Omurgada oluşan anormallikler sonucunda da hidrosefali hastalığı başlayabilir. Erken teşhis ile daha kolay düzelme görülür. 
 • Beyin kanaması olması durumunda, 
 • Beyin tümörü, 
 • Beyinde oluşan enfeksiyonlarda, 
 • Kafa travması, 
 • Sıvının emiliminde eksiklikten kaynaklı odacıkların genişlemesi, 
Hidrosefali hastalığının belirtileri nelerdir 
 • Başın normalin dışında aşırı şekilde büyümesi en göze çarpan hidrosefali belirtisidir. 
 • Başın üzerinde oluşan damarların aşırı büyümesi ve belirginleşmesi şeklinde de gözlemlenebilir. 
 • Gözlerde aşağı doğru bir kayma, 
 • İletişim bozukluğu,  
Hidrosefali hastalığı tedavisi, Hidrosefali teşhisi konulan bir hastada izlenilecek tedavi yöntemi doğru olarak planlanmış cerrahi operasyonlardır. Beyin ve sinir uzmanları tarafından yapılacak cerrahi müdahale hidrosefali hastalığının iyileşmesinde doğru bir yöntemdir. Hidrosefali cerrahi yöntem ile baştaki sıvının dışarı aktarılmasını sağlayan pompa görevi gören stendler takılır. Bu sayede beyin içindeki basıncın azaltılması sağlanır. Takılan stend vücuda herhangi bir reaksiyon vermeden uyum sağlayabilir. Şarj etmeden uzun süre kullanım kolaylığı sağlar. Ameliyat sonrası uyum sağlayana kadar düzenli olarak kontrol altında tutulması gerekir. İhtiyaç olduğunda kısa süreli antibiyotik tedavisi uygulanır. Her hastalıkta olduğu gibi hidrosefali hastalığında da erken teşhis ve erken tedavi ile iyileşme şansı önemli ölçüde yükselir. Belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora gidip gerekli tetkikleri yaparak tedavi olmak önemlidir. 
]]>
Bebeklerde Hidrosefali https://www.hidrosefali.gen.tr/bebeklerde-hidrosefali.html Mon, 03 Dec 2018 23:24:29 +0000 Bebeklerde hidrosefali, beyinde su toplaması anlamına gelmektedir. Doktorları oldukça meşgul eden bu hastalık beyin omurilik sıvısının dolaşımında meydana gelen bozukluklar sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bebeklerd Bebeklerde hidrosefali, beyinde su toplaması anlamına gelmektedir. Doktorları oldukça meşgul eden bu hastalık beyin omurilik sıvısının dolaşımında meydana gelen bozukluklar sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bebeklerden meydana gelen bu tür hastalıklar beyin omurilik sıvısının dolaşım yollarında meydana gelen tıkanma veya bos emilimi arasında ki dengenin bozulmasından dolayı da oluşmaktadır. Klinik bir vaka olan bu hastalıkta kafa için basıncının artması da görülmektedir. Bebeklerde hidrosefali hastalığında kafa iiçi basınç büyük çocuklarda on ile on beş mm hg, küçük çocuklarda ise üç ile yedi mm hg civarındadır. Bu değerlerin yüksek olması sonucunda bireyde bir takım nörolojik sorunlar oluşur ve kafa içi basıncı artar. 

Bebeklerde hidrosefali belirtileri nelerdir
 • Bebeklerde hidrosefali belirtileri arasında en fazla görülen sorun yeni doğan bebeklerde kafanın büyük bir yapıya sahip olmasıdır. 
 • Bu tür hastalıklarda bebeklerde gün boyu huzursuzluk uyku hali gözlemlenmektedir. 
 • Hidrosefali hastalığından bebeklerde gözlerin aşağı doğru kayması ve beslenme zorluğu gibi zorluklarda görülmektedir. Bebek gün boyu iştahsızdır ve nadiren de olsa mide bulantısı ile kusma gibi durumlar görülebilmektedir. 
 • Ayrıca bebekte ağlama sıklıkları artar ve sürekli ağlama eğilimi içerisinde girer. 
 • Erken doğan bebeklerde kafa çevresinde patlamalar meydana gelebilmektedir. Bu tür hastalıklarda en belirgin görülen belirti ise ön bıngıldak kısmında kabarcıkların meydana gelmesidir. 
 • Bunun yanı sıra büyük olan bebeklerde ise baş ağrısı ve yürümede bozulma gibi durumlar meydana gelmektedir. Ayrıca güçsüzlük ve uykuya eğilimde bebeklerde hidrosefali belirtileri arası yer  almaktadır. 
Bebeklerde hidrosefali hastalığının teşhisi için karnial ultrasonografi tetkikleri uygulanmaktadır. En önemli tanı yöntemlerinden biri olan bu uygulama özellikle ön bıngıldakta meydana gelen sorunların teşhisin koyarak beynin karıncık sisteminin net bir şekilde gösterebilme özelliğine sahiptir. Bu  uygulamanın yanı sıra bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemlerde uygulanmaktadır. Hastalığın tedavisi oldukça zordur. Belirli bir tedavi yöntemi bulunmayan hastalıkta beynin su toplamasını önlemek için şant adı verilen protez takılmaktadır. Ancak bu protez tıkanabilir ve bebek büyüdükçe verimliliği düşebilir. Şantın tıkanması sonucu bebeğin kafa basıncı artar ve bebekte huysuzlaşmalar başlar. Bunun yanı sıra bebekte ateşlenmeler meydana gelebilir ve kusma gibi durumlar oluşabilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden bebeğin bir doktor kontrolü altına girmesi gerekmektedir. Şayet hastalığın teşhisinde geç kalınmış ise beyinde ciddi hasarlar oluşabilir ve bununla beraber zihinsel gelişimde bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür durumların oluşması halinde bebeğin özel ilgiye özel eğitime tabi tutulur.
]]>
Hidrosefali Ameliyatı Riskleri https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-ameliyati-riskleri.html Tue, 04 Dec 2018 16:25:30 +0000 Hidrosefali ameliyatı riskleri, hidrosefali beynin su toplaması anlamına gelmektedir. Vücut organları içerisinde hayati bir öneme sahip olan beyinde meydana gelebilecek bu tür vakalar oldukça ciddi sorunlar içerisinde yer almaktadır Hidrosefali ameliyatı riskleri, hidrosefali beynin su toplaması anlamına gelmektedir. Vücut organları içerisinde hayati bir öneme sahip olan beyinde meydana gelebilecek bu tür vakalar oldukça ciddi sorunlar içerisinde yer almaktadır. Hidrosefali hastalığın genellikle nörolojik problemlerden kaynaklanmaktadır. Hastalık beyin omurilik sıvısının dolaşımında meydana gelen bozukluklar sonucu ortaya çıkmakta olan bu hastalıklar beyin omurilik sıvısının dolaşım yollarında meydana gelen tıkanma veya BOS emilimi arasında ki dengenin bozulmasından dolayı da oluşmaktadır. Klinik bir vaka olan bu hastalıkta kafa için basıncının artması da görülmektedir. Hidrosefali hastalığında kafa içi basınç büyük çocuklarda on ile on beş mm hg, küçük çocuklarda ise üç ile yedi mm hg civarındadır. Bu değerlerin yüksek olması sonucunda bireyde bir takım nörolojik sorunlar oluşur ve kafa içi basıncı artar. 

Hidrosefali ameliyatı riskleri nelerdir
 • Hidrosefali ameliyatı riskleri oldukça fazladır. Ölümle sonuçlanabilen bu tür ameliyatlar oldukça dikkat gerektiren bir durumdur. 
 • Ameliyatta sakat kalma ihtimali de oldukça yüksektir. Beynin dokusunun zarar görmesi durumundan bir takım sakatlıklar meydana gelebilir. 
 • Bunun yanı sıra bu ameliyatın yapımında beynin zarar görmesi halinde görme işlevinde sonlar meydana gelebilir veya görme işlevi tamamen kaybolabilir. 
 • Hidrosefali ameliyatı riskleri arasında bilinç kaybı ve hafıza kaybetme gibi unsurlarda bulunmaktadır. 
 • Ayrıca bu tür ameliyatlarda ömür boyu devam edecek olan sakatlanmaların meydana gelme riski de bulunmaktadır. 
Hidrosefali hastalığının belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. Hidrosefali hastalığının teşhisi koymak için doktorlar tarafından bir testler yapılmaktadır. Bu testler sonucu teşhis konularak hastalığın ilerlememesi için bir takım önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerin en başında hastalığın ilerlemesini engellemek amacı ile beyne takılan şant isimli protezler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hidrosefali hastalığı olan bir bireyde bir takım belirtiler meydana gelmektedir. Hastalık bebeklerde göz aşağı doğru kaymaktadır. Ayrıca gün boyu huzursuzluklar ve bebeğin sürekli olarak ağlama eğilimi içinde olması da hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca hidrosefali olan bir bireyde iştahsızlık ve ani kilo kayıpları yaşanabilmektedir. Kusma ve mide bulantısı gibi durumlarda gözlemlenebilmektedir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bu hastalığın belirli bir tedavisi yoktur. Ancak hastalığın ilerlemiş olduğu kişilere özel ilgi ve özel eğitim verilmesi gerekmektedir. 
]]>
Gebelikte Hidrosefali https://www.hidrosefali.gen.tr/gebelikte-hidrosefali.html Wed, 05 Dec 2018 11:58:22 +0000 Gebelikte Hidrosefali, Hidrosefali kafa içerisinde su birikimi anlamına gelir. Bebeğin rahim içi gelişim döneminde omurilikte bulunan sıvının fazla üretilmesi sonucunda meydana gelir. Bu durumun görülme sıklığı 2000 kişide Gebelikte Hidrosefali, Hidrosefali kafa içerisinde su birikimi anlamına gelir. Bebeğin rahim içi gelişim döneminde omurilikte bulunan sıvının fazla üretilmesi sonucunda meydana gelir. Bu durumun görülme sıklığı 2000 kişide 1 dir. Gebelikte hidrosefali normal beyin dokusunun anne karnındaki gelişimini  etkilemesi nedeniyle gebelik öncesi dönemde hidrosefali tanısının konması önemlidir. Bu tanı sayesinde anne ve babaya bebeğin durumunun nasıl olduğu ve hangi tedavi yöntemlerinin uygulanacağı hakkında bilgi verilmektedir. Gebelikte hidrosefaliye neden olabilecek etken anne karnında bebeğin enfeksiyon kapması veya kafa içinde meydana gelen kitlelerde tıkanıklığa neden olabilir. Gebelikte hidrosefaliye neden olan etkenlerden biride bebeğin beyinci dokusuyla alakalı olan ve DWM adı verilen rahatsızlıktır. Herhangi bir dönemde bebekte hidrosefali bulunmaması daha sonraki dönemde ortaya çıkmayacağının garantisini vermez. Hidrosefali genelde gebeliğin yarısından sonra başlar. Yapılan ultrasonografik incelemeler sonucunda hidrosefali tanısı konulursa, doktorlar öncelikle ayrıntılı bir inceleme yapar ve bebeğe ikinci düzey ayrıntılı ultrasonografi yapılır. Hidrosefali tanısı konulduktan sonra anne ve baba adayına gerekli açıklama yapılır.

Gebelikte Hidrosefali Tedavisi

Bu rahatsızlıkta tedavi yöntemleri neden göre uygulanır. Eğer bebeğin kafasındaki su azsa fazla su vücudun başka yerine gönderilir. Bunun dışında şant ameliyatları da uygulanabilir. Beyinden karın içi bölgesine, beyinden kalbe veya omurilik çevresinden karına doğru yapılan bu ameliyatlarda tüp ve pompa sistemler güvenle kullanılmaktadır. Gebelikte hidrosefali ciddi bir rahatsızlıktı bu nedenle gebelik döneminde muayenelerinizi aksatmamalısınız. Aksi takdirde hidrosefali tedavi edilmezse bebeğinizde ciddi sorunlar meydana gelebilir veya bu durum ölümle sonuçlanabilir.

]]>
Hidrosefali Bebek Gelişimi https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-bebek-gelisimi.html Thu, 06 Dec 2018 06:13:48 +0000 Hidrosefali bebek gelişimi, hidrosefali beyin omurilik sıvısının beyinde aşırı birikmesi rahatsızlığıdır. Beyinin zarar görmesine sebep olabilen hidrosefali beyinde basıncın artmasına da sebep olabilir. Bebek gelişirken omur Hidrosefali bebek gelişimi, hidrosefali beyin omurilik sıvısının beyinde aşırı birikmesi rahatsızlığıdır. Beyinin zarar görmesine sebep olabilen hidrosefali beyinde basıncın artmasına da sebep olabilir. Bebek gelişirken omurilik sıvısı devamlı vücut tarafından yapılır ve geri kendiliğinden azalır. Bu omurilik sıvısı omurilik boyunca sürekli dolaşır. Bu sıvının başlıca görevi dışarıdan gelebilecek darbelere karşı beyni ve omuriliği korumaktır. Devamlı olarak bu omurilik sıvısı omurilik ve beyinde dolaşarak beyindeki basıncı azaltır ve beynin beslenmesine fayda sağlar.

Hidrosefali bebek gelişimi; ortalama 500 bebekten birinde görülebilen hidrosefali nadiren de olsa kalıtımsal olabilmektedir. Günümüzde bebek daha anne karnındayken hidrosefali tespit edilebilir. Bu gibi durumlarda bebek doğmadan kurul kararıyla gebelik sonlandırılabilir.

Hidrosefali bebek gelişimi belirtileri:
 • Kafa derisinin incelmesi 
 • Başın fark edilir şekilde büyümesi
 • Bulantı, kusma
 • Baş üzerinde bulunan damarların belirginleşmesi
 • Gözlerde kayma olması
 • Nöbet 
 • Baş ağrısı
 • Ateş
 • Çift görme
 • Huzursuzluk
Hidrosefali bebek gelişimi; doğumdan itibaren gelişebilen hidrosefali, bebeğin omurgasında oluşabilecek anomaliler sebebi ile gelişebilmektedir. Hidrosefali hastalığının günümüzde ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Ancak cerrahi girişimler ile tedavi edilebilmektedir. Cerrahi girişimle hidrosefaliye sebep olabilecek ur veya kist gibi oluşumlar gerek görülmesi durumunda alınabilmektedir. Fakat bazı durumlarda beyin omurilik sıvısının dolaşımı bozulduğu zaman geri dönüşü olmayabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi girişimle beyin omurilik sıvısının yönü değiştirilir ve şant adı verilen silikon bir alet takılabilir. Bu takılan şant beyinde biriken fazla sıvıyı vücudun başka bölgelerine ilettiği için beyinde sıvı birikmesini ve aynı zamanda basınç oluşmasını önler. Takılan şant bebeklerde gözle görülebilir. Ancak ileri ki yıllarda bebek büyüdükçe gözle görülemeyebilir. Bu şant sayesinde genellikle hastalar normale döner ve şikayetleri giderilir. Bu şant hastada şikayete sebep olmadığı sürece çıkartılmaz. Sık sık doktor kontrolü gerekeceğinden kontroller ihmal edilmemelidir.
]]>
Hidrosefali Çeşitleri https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 06:33:59 +0000 Hidrosefali Çeşitleri; halk tarafından bilinen adıyla "beyinde su toplanması" günümüz hastalıklarından biri olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık aslında beyin boşluklarına normalden fazla Beyin Omurilik Sıvı birikmesi son Hidrosefali Çeşitleri; halk tarafından bilinen adıyla "beyinde su toplanması" günümüz hastalıklarından biri olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık aslında beyin boşluklarına normalden fazla Beyin Omurilik Sıvı birikmesi sonucu yaşanmaktadır.

Bu rahatsızlık kişide çok ciddi hasarlar vermektedir. Dilerseniz şimdi birazda bunlardan bahsedelim. Bunlardan ilki; kafatasının içindeki kafa boşluğunda basıncın artması sonucu kafanın gözle görülür şekilde büyümesi sonucudur. Bu durum da kişide kasılmalara ve kişinin zihinsel engel yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlığın hastalığın derecesine bağlı olarak bazı belirtileri bulunmaktadır. İşte bu belirtiler:
 • Kişide sinirlilik hali
 • Uyuklama
 • Kasılma
Bunlar Hidrosefali hastalığının erken belirtileridir. Hastalığın ileri seviyesindeki belirtileri de şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Kişide yürüyüş bozukluğu
 • İdrar kaçırma
 • Sinir felci
 • Nörolojik bozukluklar
 • Kontrolsüz göz hareketi
Hidrosefali Çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir;
 • Engelsiz Hidrosefali: Kafatasının içindeki kafa boşluğunda, boşluk arasında engellerin olmamasından kaynaklı zayıf Beyin Omurilik Sıvısından kaynaklanmaktadır. Bu durum üst sinüste yer alan ve Beyin Omurilik Sıvısının toplardamar sistemi ile kafa boşluğu bölgesinde yer alan çıkıntıların düzensiz oluşu ve işlevindeki bozukluklardan kaynaklanmaktadır.
 • Normal Basınçlı Hidrosefali: Beyin Omurilik Sıvısı basıncının ara ara yükseldiği bir çeşit hidrosefali rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın çeşidinin teşhisi saat içindeki ölçümlerden belirlenmektedir.
 • Engelleyici Hidrosefali: Beyin Omurilik Sıvısının beyindeki bir çeşit araknoidaltı boşluğuna akması durumudur. Buda dış basınç ya da doku bozulmalarından kaynaklı olarak engellemesi ile oluşur.
Hidrosefali hastalığının tedavisi cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Eğer kişi bu belirtilerin kendinde var olduğunu saptarsa hemen bir uzmana başvurmalıdır. Çünkü bu hastalığın sonuçları çok ağır olarak bilinmektedir. 
]]>
Hidrosefali Hastalığı https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-hastaligi.html Fri, 07 Dec 2018 01:09:37 +0000 Hidrosefali hastalığı, bu hastalık adını hidro su sefali baş anlamına gelir bu iki kelime biraraya gelir ve hidrosefali olarak tanımlanır. Hidrosefali hastalığı beyin içinde çok fazla suyun birikmesi sonucunda ortaya çıka Hidrosefali hastalığı, bu hastalık adını hidro su sefali baş anlamına gelir bu iki kelime biraraya gelir ve hidrosefali olarak tanımlanır. Hidrosefali hastalığı beyin içinde çok fazla suyun birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beyin içinde aşırı biriken su beyin ve omurilik sıvısıdır. Beyin içinde bulunan bu sıvı gitgide artar ve hidrosefali hastalığı ortaya çıkar. Bu su beynin yer bölgesinde değil bazı odacıkların bulunmaktadır. Beyin içinde aşırı biriken bu su kafa içerisindeki basıncın birden yükselmesine ve bu yükselme sınavı sonrasında beynin aşırı hasar görmesine yol açan bir hastalık türüdür. Omurilik ve beynin içinde bulunan bu sıvı bütün gün boyunca devamlı olarak onarılır daha sonra emilmektedir. Beyin içinde bulunan bu sıvı omurilik ve beyni kaplayarak sürekli dolaşım halinde olur. Beyin içinde bulunan bu sıvının üç temel görevi bulunmaktadır bunlar; 
 • Omurilik ve beyne alınan sert darbelerin beyne ve omuriliğe verdiği zararlı etkiyi azaltmak, 
 • Omurilik ile beyin arasında harekete geçerek beyindeki basınç farklılığını kontrol altına almak
 • Atıkların taşınmasına ve beynin beslenmesine yardımcı olmaktadır.
Hidrosefali hastalığı her yaşta görülen bir rahatsızlıktır. Hidrosefali hastalığı ençok yaşlı ve çocuklarda görülmektedir. Hidrosefali hastalıklarının birçoğunda bu hastalığın teşhisi doğum esnasında doğum öncesinde yada erken bebeklik döneminde konulmaktadır. Hidrosefali hastalığının en sık görülen sebepleri ise şunlardır:
 • Menenjit hastalığı
 • Beyin içinde gerçekleşen kanamalar
 • Beyin içinde oluşan tümörler
 • Kafa travması
 • Erken doğuma bağlı olarak gelişen kanamalar
Hidrosefali Hastalığı Bulguları Nelerdir
Bu hastalığın bulguları her hastalıkta olduğu gibi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak en çok görülen bulguları yaş gruplarına göre aşağıda listelenmiştir hadi bakalım.

Yeni Doğan Bebekte (0-2 ay)
 • Nöbetler yada iletişim kuramamak
 • Başın normalden çok daha fazla büyümesi
 • Sürekli kusma
 • Kafa derisinin aşırı incelmesi
 • Gözlerin aşağı doğru kayması
 • Kafada bulunan damarların çok aşırı belirgin hale gelmesi
 • Huzursuzluk
Orta Yaşlı Erişkin Kişilerde
 • Görmede bozukluk
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Bunama (demans)
 • Uyanık yada uyanmada güçlük
 • Denge bozukluğu
 • İdrar kaçırmak
 • Kişilik bozuklukları
Çocuklarda (2 ay üstü)
 • İletişim bozukluğu
 • Başın çok anormal bir şekilde büyümeye başlaması
 • Nöbetler
 • Konuşmada gerileme
 • Çift görme
 • Bulantı
 • Baş ağrısı
 • Duyu-motor fonksiyonlarında kayıplar
 • Yüksek ateş
 • Kusmak
 • Yürüme yada konuşmada gerileme
 • Daha büyük çocuklarda uyanmada yada uyanık kalmak güçlük
Hidrosefali Hastalığı Nedenleri Nelerdir
Bu hastalığa neden olan sebepler yaş gruplarına bağlı olarak farklılık gösterir.

Yaşlılar Normal Basınçlı Hidrosefali
Beyin omurilikte bulunan sıvının emiliminin aşırı azalması sonucunda beyin odacıklarının genişlemesidir.

Yeni doğan (0-2 ay) Doğumsal
Çoğunluğu bu grupta yer alan hastalar oluşturur. Bu hasta bebekler yalnızca hidrosefali hastası oldukları gibi omurgada ortaya çıkan başka doğumsal kaynaklı gelişen anomaliler yani meningomiyelosel ile beraber olmaktadır. 

Hidrosefali Hastalığı Tedavisi
Bu hastalığın tedavisi kesinlikle ilaçla yapılmaz ilaçla iyileşmez. Hidrosefali hastalığını sinir ile beyin cerrahisi uzmanlarının yaptığı ameliyatlar düzeltir. Uygulanacak olan cerrahi müdahale biçimleri hidrosefali hastalığının altında yatan nedenine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hidrosefali hastalığına eğer omurilik ve beyin sıv]]> Hidrosefali Genetik Mi https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-genetik-mi.html Fri, 07 Dec 2018 08:24:25 +0000 Hidrosefali genetik mi; hidrosefali kafatasının içinde herhangi bir bölgede olması gerekenden daha sıvı birikimi olmasıdır. Buradaki su omurilik sıvısıdır. Kafatasının kendine özgü bir basıncı bulunmaktadır. Bu basıncın d Hidrosefali genetik mi; hidrosefali kafatasının içinde herhangi bir bölgede olması gerekenden daha sıvı birikimi olmasıdır. Buradaki su omurilik sıvısıdır. Kafatasının kendine özgü bir basıncı bulunmaktadır. Bu basıncın dengede kalması çok önemlidir. hidrosefalinin gelişmesine bağlı beyin uygulanan basınç artar. Buda beyini olumsuz etkilemektedir. Normal de omurilik sıvısı devamlı olarak yenilenir ve vücut içine emilerek kaybolur. Hidrosefali de bu emilim gerçekleşmez ve sıvı beyin etrafında birikir. Hidrosefali genellikle bebeklerde görülür. Bebeklik hidrosefali olguları yetişkinlik çağı hidrosefali vakalarından fazladır. Buda akıllara "hidrosefali genetik mi" sorusunu getirmektedir. Bu sorunun cevabı tabi ki de evettir. Çünkü hidrosefalinin nedenleri arasında birçok dış etkenleri olmasına rağmen kalıtımsal bozukluklara bağlı yani genetik faktörlerinde etkisi olduğu belirtilmektedir.

Hidrosefalin nedenleri;
 • Genetik bozukluklar
 • Gelişimsel bozukluklar
 • Beyin kanamaları
 • Travmalara maruz kalma
 • Tümörler
 • Prematüre doğum
 • Menenjit
Hidrosfali tanısı; hidrosefalinin genetik mi sorusuna en iyi cevabı burada verebiliriz. Çünkü hidrosefalinin tanısında en erken anne karnında konmaktadır. Buda hidrosefaliyi genetik bozukluklar nedeniyle meydana gelebileceğini gösterir. Günümüzde anne karnında tespit edilen hidrosfalinin yasal olarak sonlandırma hakkı bulunmaktadır. Bu noktada anne karnındaki bebeğin tespiti ultrason ile belli olmakla  birlikte şüpheli durumlar ayrıntılı ultrason yapılmaktadır. Bu noktada gebeliğin 17. haftası ile 24. haftası arasındaki  3. düzey ultrasonun yapılması önem kazanmaktadır.

Hidrosefalinin tedavisi; hidrosefalinin ilaç tedavisi bulunmaktadır. ancak cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Biriken suyun dışarı atılmasını sağlayacak aparatlar takılarak tedavi edilmeye çalışılmaktadır.
]]>
Normal Basınçlı Hidrosefali https://www.hidrosefali.gen.tr/normal-basincli-hidrosefali.html Fri, 07 Dec 2018 15:21:23 +0000 Normal basınçlı hidrosefali, ilerleyen yaş nedeniyle bir çok doku gibi beyinde büzüşür ve küçülür bu nedenle kafatası içerisinde boşluklar oluşur ve bu boşluklara BOS (beyin omurilik sıvısı) dolar. Fakat kafa içi basın Normal basınçlı hidrosefali, ilerleyen yaş nedeniyle bir çok doku gibi beyinde büzüşür ve küçülür bu nedenle kafatası içerisinde boşluklar oluşur ve bu boşluklara BOS (beyin omurilik sıvısı) dolar. Fakat kafa içi basınç değişimine neden olmaz. Bu yüzden bu duruma Normal Basınçlı Hidrosefali adı verilir. Olguların altında yatan nedenler tam olarak belirlenemez. Hastalığın bazı nedenleri şunlardır;
 • Önceden geçirilmiş beyin kanaması
 • Tümör
 • Kistik yapılar
 • Cerrahi sonrası oluşan kanamalar
 • Beyin damarı tıkanıklıkları
 • Menenjit
 • Beyin enfeksiyonları 
Normal basınçlı hidrosefali'nin üç tipik bulgusu bulunmaktadır.Bunlar şunlardır;
 • İdrar Kaçırma: İdrar kesesi kontrolünde bozulmalar görülebilir. Sık tuvalete gitmeyle görülen bu bulgu sonunda mesane kontrolü tamamen kaybolur ve hiç fark etmeden kaçırır.
 • Yürüme bozukluğu: Yürüyüşte adımlar kısalır ve yavaşlar hasta ayaklarını kaldıramaz ve merdiven gibi yüksek yerlere çıkmada sıkıntılar yaşamaya başlar. Çok yavaş ve sık adımla yürürler. Bu bulguda en tipik ve ilk gözlenen şikayet denge kaybıdır.
 • Hafıza Kaybı: Hastalar günlük yaptıkları aktivitelere karşı ilgilerini kaybederler ve yakın zamanı hatırlamazlar. Yıllar öncesi olayları net bir şekilde çok iyi hatırlamalarına rağmen yakın geçmişi hatırlamazlar. Bu durum yaşlanmanın doğal süreci olarak dikkatten kaçıp ihmal edilebilir ve hastalar durumlarını kabullenmekte zorluk çeker.
Normal basınçlı hidrosefali tanısında magnetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemi kullanılır. Fakat yaşlıların MR görüntüleri ile karışabileceği için kesin tanı için yetersiz kalır. Hastalığın olduğu düşünülen kişilerde BOS kontrolü olarak boşaltılır aynı gün içinde gözlenen hastalarda eğer düzelmeler varsa kesin tanı konur.
]]>
Anne Karnında Hidrosefali https://www.hidrosefali.gen.tr/anne-karninda-hidrosefali.html Sat, 08 Dec 2018 05:15:54 +0000 Anne karnında Hidrosefali, Bebeklerin beyin gelişimi anne karnında hamileliğin başında ilk haftadan itibaren başlar. Koroid pleksus adı verilen ve beyin içinde bulunan bu yapı beyin ve omurilik sıvısını yapmakla görevlidir. Tı Anne karnında Hidrosefali, Bebeklerin beyin gelişimi anne karnında hamileliğin başında ilk haftadan itibaren başlar. Koroid pleksus adı verilen ve beyin içinde bulunan bu yapı beyin ve omurilik sıvısını yapmakla görevlidir. Tıp dilinde bu sıvıya BOS adı verilir. Beyin omurilik sıvısı omurilikte ve beyin kanalları için de rahat bir şekilde dolaşmalıdır. Fakat beyin omurilik sıvısının dolaşmış olduğu kanalların tıkanması ve bir şekilde bu sıvı akışını durması Hidrosefali ya da halk arasında beynin su toplanması adı verilen hastalığa neden olur.  Bunun sonucunda da bebeğin başı normalinden fazla bir şekilde büyür ve beyin dokuları sıkışır. Yapılan araştırmalara göre Hidrosefali rahatsızlığı 2000 bebekte %1 oranında rastlanmaktadır. Beyinde  toplanan bu sıvı miktarı 500 ile 1500 ml arasında olabilir. Bazı durumlarda nadir de olsa biraz daha fazla olduğu görülmüştür. 

Anne karnında Hidrosefali ne zaman anlaşılır

Hidrosefali anne karnında genellikle bebek 19. haftaya girdiğinde yapılan ultrason muayenelerinde fark edilir. Oldukça önemli bir rahatsızlık olan Hidrosefali tedavisi hamilelikler konusunda eğitim almış ve uzman olmuş Perinatolog adı verilen kadın doğum doktorları tarafından yapılması gerekir. Geçmiş yıllarda anne karnında Hidrosefali problemi olan çocuklar için doğum yapılana kadar hiçbir müdahale yapılmazken günümüzde bazı bebekler anne karnında tedavi edilebilmektedir. İki adet tedavi yöntemi bulunur. Bu tedavi yöntemlerden birincisi ultrason cihazı ile bakılarak bebeğin beyninin su toplandığı bölgeye bir iğne batırılır ve sıvının bir kısmı çekilerek yapılır. Bu şekilde beyindeki basınç azaltılır. İkinci yöntem ise bebeğin beynindeki sıvı toplanmış olan bölgeye özel bir plastik tüp yerleştirilir ve bu sıvının o bölgeden akıtılması sağlanır.
]]>
Hidrosefali Hastaları Ne Kadar Yaşar https://www.hidrosefali.gen.tr/hidrosefali-hastalari-ne-kadar-yasar.html Sat, 08 Dec 2018 18:04:02 +0000 Hidrosefali Hastaları Ne Kadar Yaşar; Hidrosefali hastalığı beyin içerisinde aşırı miktarda su birikmesi sonucu meydana gelmektedir. Beyinde biriken su aslında bizim bildiğimiz beyin omurilik sıvısı olarak bilinir. Beyinin iç k Hidrosefali Hastaları Ne Kadar Yaşar; Hidrosefali hastalığı beyin içerisinde aşırı miktarda su birikmesi sonucu meydana gelmektedir. Beyinde biriken su aslında bizim bildiğimiz beyin omurilik sıvısı olarak bilinir. Beyinin iç kısmı oda yapılarından meydana gelmektedir. Bu odaların içerisinde bulunan beyin omurilik sıvısının artması kafa içerisindeki basıncın yükselmesine ve yükselmeye bağlı olarak beyinin zarar görmesine neden olmaktadır. Sağlıklı bir kişide beyin omurilik sıvısı sürekli olarak gün içerisinde üretilir ve geri emilir. Bu sıvının beyin içerisinde üç tane temel görevi bulunmaktadır. En önemli görevi beyin ve omuriliğe gelen darbelere karşı korumak, beyinin içerisindeki kılcal damarları beslemek ve beyinde oluşan atıkların taşınmasına yardımcı olmaktır. Hidrosefali hastalığı her yaş grubundaki insanlarda görülebilir. Fakat genellikle yaşlı kişilerde ve çocuklarda daha sık bir şekilde görülür. Dünyam üzerinde yaklaşık olarak her 500 çocuktan 1 çocukta bu hastalık görülmektedir. Çocuklarda bu hastalığın teşhisi anne karnında, doğumda veya erken bebeklik döneminde konulur. Çok nadir olarak genetik bozukluklar ve gelişimsel bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalığın en çok rastlanan nedenleri ise beyin iç kanamaları, kafa içerisinde oluşan travmalar, beyin tümörleri, erken doğuma bağlı olan kanama ve çocukken geçirilen menenjit hastalığıdır. 

Hidrosefali Hastaları Ne Kadar Yaşar ve Yaş Aralığı; 

Yeni doğan bir bebek hidrosefali hastası ise baş kısmı normal olandan daha büyük görünüme sahiptir ve kafa derisi incelmiş, damar yapıları belirginleşmiş, kusma, huzursuzluk, gözlerin aşağıya doğru kayması, nöbet geçirme ve iletişim kurulmaması gibi belirtiler bulunur. Yeni doğan bebeklerde erken teşhis konulduğu takdirde beyine şant adı verilen yapı takılarak pompa görevi görmesi sağlanır ve bebeğin yaş ömrü uzatılmış olur. Hidrosefali hastalığı çocuklarda ise baş ağrısına, bulantı, kusma, yüksek ateş, çift görme, başın anormal bir şekilde büyümesi, yürüme konuşmada gerilimi, uyanık kalma ve uyanma da zorluk çekme gibi belirtiler görülebilir. 

Çocuklarda ise tedavi yöntemi olarak tıpkı yeni doğan bebeklerdeki gibi ameliyat yöntemiye beyin içerisine şant yerleştirilir. Beyinde bulunan sıvı tek yönlü olarak kalp ve karın boşluğuna aktarılır. Bebekler ve çocuklar büyüdükçe ameliyat 10 yılda bir tekrarlanarak yaşama süresi uzatılmış olur. Yaşlı olan kişilerde hidrosefali hastalığı sonucu görülen belirtiler yürümede dengesizlik, aşırı unutkanlık, baş ağrısı, iletişim kurmada bozukluk ve idrar kaçırma gibi belirtiler gözlemlenir. Yaşlı olan kişilerde bu hastalığın oluşum nedeni ise beyin içerisinde bulunan omurilik sıvısının emiliminin azalması ile beyin odacıklarının genişlemesi sonucu oluşur. Yaşlı olan kişilere ameliyat riskli olduğu için çok fazla müdahale edilemez. Bu nedenle yaşamları çok uzun sürmemektedir. Hidrosefali hastaları genel olarak şant ihtiyacı ömür boyu devam eder. Bu nedenle şant çıkartılması diye bir şey söz konusu değildir. Kişinin yaşaması ancak şanta bağlıdır. 
]]>